Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego 2015. w konkursie udział biorą: Biszcza, Firlej, Janów Podlaski, Kodeń, Krzywda, Susiec, Wola Uhruska, Zwierzyniec

Konkurs „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego"

„Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego" - to wakacyjna akcja, promująca najatrakcyjniejsze dla turystów miasta i gminy naszego regionu, połączona z plebiscytem lubelskich mediów.
Akcję i plebiscyt organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przy współpracy mediów: Radia Lublin i Kuriera Lubelskiego. O wyborze laureata decydują czytelnicy i radiosłuchacze, a marszałek województwa nagradza zwycięską gminę prestiżowym tytułem i statuetką „Turystycznej Perły Regionu Lubelskiego". Uroczystość odbywa się jesienią, podczas Lubelskiej Gali Turystyki, organizowanej w ramach wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki, przypadającego 27 września 2015 r. Gala jest najważniejszym i najbardziej spektakularnym spotkaniem przedstawicieli turystycznej branży regionu.

W tegorocznej, już 12 akcji i plebiscycie, biorą udział następujące gminy regionu lubelskiego: Biszcza, Firlej, Janów Podlaski,  Kodeń, Krzywda, Susiec, Wola Uhruska, Zwierzyniec.

Konkurs trwa od 16 lipca do: 13.09.2015 i polega na wskazaniu subiektywnie najlepszej miejscowości turystycznej Lubelszczyzny z listy uwidocznionej na stronie internetowej Radia Lublin S.A. w sposób wskazany na stronie Radia Lublin S.A. za pomocą SMS-a pod numer 71601 – koszt: 1,00 zł / 1,23zł z VAT, pierwsze słowo w treści SMS-a: PERLY lub PERŁY drugie słowo: nazwa miejscowości.


Spośród uczestników Plebiscytu w programie Radia Lublin S.A., którzy oprócz tego, że oddadzą głos, w dalszej części SMS-a uzasadnią swój wybór, w dniach: 23 i 30 lipca, 6, 13, 20 i 27 sierpnia oraz 3 i 10 września 2015 roku wybierane będą i nagradzane najciekawsze uzasadnienia. Wyboru dokonywać będzie komisja złożona z Pracowników Radia Lublin S.A.

Nagrodami będą co tydzień 3 zestawy artykułów turystycznych i piknikowych, a także wydawnictwa promocyjne Regionu Lubelskiego o wartości do 150 PLN. W każdym tygodniu przyznane zostaną 3 zestawy, razem 24 zestawy w okresie obowiązywania Plebiscytu.

W dniu 27 września zostaje też rozstrzygnięty coroczny konkurs „Turystyczny Produkt Roku - Certyfikat POT", organizowany przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną, w którym wybierane są najciekawsze produkty wzbogacające ofertę turystyczną regionu (nowe szlaki, wydarzenia, obiekty). Laureata tego konkursu marszałek województwa wyróżnia statuetką „Turystycznej Perełki".

Emisja filmu „Turystyczne Perły Lubelszczyzny 2015 - nominacje – Susiec” na antenie TVP Lublin - będzie trwała do 13 września (trzy emisje dziennie -nominowane gminy wymiennie) i do 23 września - emisja bloków 8 nominowanych gmin.

Do końca sierpnia godziny emisji na antenie TVP Lublin to:
poniedziałek - piątek 17.53, 19.55, 22.23
sobota - niedziela: 10.55, 17.53, 22.23
Godziny mogą ulec przesunięciu ze względu na zobowiązania TVP jako nadawcy publicznego ws. referendum.

Emisje wrześniowe będą ustalane pod koniec sierpnia.

W terminie 14-23.09. br na antenie będą emisje bloków ośmiu nominowanych gmin 4 x dziennie w pasmach antenowych:
7.30-7.57 (poniedziałek – piątek),
10.00 – 10.59 (sobota – niedziela),

18.00-22.15


Mieszkańcy gminy Susiec i sympatyzujący z nią turyści - "GŁOSUJMY NA SUSIEC"
poprzez wysłanie: SMS-a pod numer 71601, pierwsze słowo w treści SMS-a: PERLY lub PERŁY drugie słowo: Susiec.

"Susiec to jedna z najpopularniejszych miejscowości letniskowych na Roztoczu. To tutaj znajdują się słynne szumy - małe wodospady, które zdobyły serca czytelników Rzeczpospolitej i zostały przez nich wybrane jednym z „7 Cudów Polskiej Natury”.
Gmina Susiec leży na granicy Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. Ponad 50% jej powierzchni stanowią lasy z jednym z największych kompleksów leśnych Lubelszczyzny, Puszczą Solską. To właśnie pośród sosnowych borów płynie czysta, roztoczańska rzeka Tanew ze swoimi dopływami: Sopotem, Jeleniem i Potokiem Łosinieckim. Dzięki ruchom pomiędzy płytami tektonicznymi dwóch sąsiednich krain na rzekach powstały progi skalne - wodospady zwane przez miejscowych szumami. Największa ich liczba znajduje się na Tanwi w pobliżu wsi Rebizanty, gdzie na niespełna półkilometrowym odcinku znajduje się ich aż 24. Stały się one częścią wyjątkowego rezerwatu przyrodniczego zwanego „Nad Tanwią”. Można go zobaczyć podążając 18-kilometrowym szlakiem ,,Szumów”, wyznaczonym wzdłuż szumiących potoków. Największy wodospad o wysokości 1,6 m znajduje się jednak w korycie rzeki Jeleń, do którego doprowadzą nas z Suśca szlaki: niebieski i żółty . Leżący 9 km od stolicy gminy rezerwat „Czartowe Pole” wraz z ruinami papierni na wysepce kusi swoim tajemniczym klimatem. W latach od 1741 do 1883 papiernia produkowała papier na potrzeby m. in. Ordynacji Zamojskiej. Urok tego miejsca przyciąga często zakochanych i nowożeńców, którzy fotografują się w ślubnych sesjach. Kolejnym miejscem wartym odkrycia jest rezerwat „Nowiny” z szeregiem niewielkich torfowiskowych oczek wodnych z ciekawą roślinnością oraz nowinieckie kamieniołomy – z drewnianą platformą widokową, z której rozlega się doskonały widok na Puszczę Solską.


            Susiec to doskonała baza wypadowa nie tylko dla amatorów pieszych wędrówek, ale także dla wielbicieli rowerów. Gmina ma dobrze rozbudowaną sieć szlaków turystycznych . Na jej obszarze znajduje się: 7 szlaków pieszych, 6 rowerowych w tym GreenVelo i 17 kilometrowa ścieżka rowerowa. Uroki okolicy podziwiać można z 12 metrowej wieży widokowej k. Suśca, a piękno puszczy podczas spływów kajakowych po rzece Tanew. Zimą zachęcamy do niezwykłej przygody na kuligach i biegowych trasach narciarskich . W zabytkowym, odrestaurowanym obiekcie „Carska Strażnica” w Paarach poczujemy oddech przeszłości z okresu zaborów. Pragnących zasmakować przygody z większym przypływem adrenaliny zapraszamy do parku linowego Ośrodka Wczasowego „Roztoczanka”, gdzie znajduje się też odkryty basen. Miłośnikom plażowania proponujemy położony 9 km od Suśca zalew w Majdanie Sopockim Drugim. Odrestaurowany z nowym molo, chodnikami i parkingami, położony wśród sosnowych lasów, przyciąga piaszczystymi plażami z kąpieliskiem. Zalew kusi także wędkarzy, a lasy w okolicach Nowin myśliwych z całej Polski i Europy.

Do najciekawszych zabytków gminy należy zaliczyć: kościół parafialny z XIX w. w Suścu, zespół dawnej cerkwi unickiej z końca XVIII w. (obecnie kościół rzymskokatolicki) w Łosińcu, dawna cerkiew unicka z 1835 roku (obecnie kościół rzymsko-katolicki) w Majdanie Sopockim oraz drewniane młyny z XIX i XX wieku w Ciotuszy Nowej, Rybnicy i Suścu. Warto też odwiedzić osobliwe Muzeum Pożarnictwa w Oseredku z niespotykanym zbiorem urządzeń strażackich.

            Sam Susiec to historyczna osada ordynacji zamojskiej. Dziś to spora miejscowość wypoczynkowa, posiadająca bogatą bazę noclegową, w tym atrakcyjną sieć kwater agroturystycznych. Kwaterodawcy z całej gminy zrzeszeni w Roztoczańskim Stowarzyszeniu Agroturystycznym (www.susiec.com.pl) oferują ok 1500 miejsc. Przynależność do stowarzyszenia gwarantuje dobrą jakość oferowanych usług.

Dobre połączenia z Lublinem, Zamościem i Tomaszowem Lub., a także z innymi atrakcyjnymi miejscowościami na Roztoczu powodują, że do Suśca co roku przybywa coraz większa liczba turystów. Czy na weekend czy na dłuższy urlop gmina Susiec proponuje swoim gościom moc atrakcji i obietnicę spędzenia wspaniałych dni pośród cudów roztoczańskiej przyrody."

[GALERIA ZDJĘĆ z Gminy Susiec]

[FILM o Gminie Susiec z poprzedniej edycji konkursu]

Audycja Radia Lublin o gminie Susiec - 20 sierpnia 2015 r. (czwartek) od godz. 9:00 do 15:00 - słuchajcie i głosujcie.

Wszelkich informacji udziela Punkt Informacji Turystycznej w Suścu, ul. Tomaszowska 100, 22-672 Susiec, tel. +48 846654410, +48 531475652, it@susiec.pl.

Urząd Gminy Susiec, ul. Tomaszowska 2, 22-672 Susiec, tel. 84 6654893, w. 24, oficjalna strona UG: www.susiec.pl,  oraz turystyczna strona UG: www.turystyka.susiec.pl .