Krasnobrodzki Park Krajobrazowy
WięcejPołożony jest na obszarze najwyższych wzniesień Roztocza Środkowego przekraczających 350 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem jest Wapielnia koło Ulowa – 385m n.p.m. Park utworzony został w 1988 roku o powierzchni 9390 ha.
Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej
WięcejPołożony jest na terenie Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. Utworzony został w 1988r. na powierzchni ok. 29 tyś. ha. Park reprezentuje nizinny typ krajobrazu.
Rezerwat Czartowe Pole
WięcejRezerwat utworzono w 1958 roku na powierzchni ok. 80,5 ha. Nazwa rezerwatu powstała od legendy głoszącej, że kiedyś „jeno czarci tam hasali”
Rezerwat Jalinka
WięcejRezerwat „Jalinka” o pow. 3,80 ha, położony w miejscowości Siedliska w kompleksie leśnym przylegającym do granicy Państwa. Chroni naturalne grądy z udziałem jodły, runo oraz skamieniałe drzewa – leśna ostoja genowa.
Rezerwat Las Bukowy
WięcejUtworzony został w 1998 roku o powierzchni ok. 86 ha. Chroni on zespół lasów bukowych z licznymi gatunkami górskimi.
Rezerwat Minokąt
WięcejRezerwat chroni las jodłowo-bukowy z pomnikowymi egzemplarzami jodły (o wys. 35-45 m. i obwodzie 3,3-3,6m.) oraz runo buczyny karpackiej.
Rezerwat nad Tanwią
WięcejPowstał w 1958 roku o powierzchni ok. 41 ha. Leży on na terenie gminy Susiec. Rezerwat chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów. Na zakolu Tanwi w miejscowości Rebizanty na odcinku 400 m znajduje się 24 progi zwane „szumami”
Rezerwat Nowiny
WięcejUtworzony został w 1990 roku, o powierzchni ok. 3,80 ha. Położony jest na terenie gminy Susiec. Utworzony został w celu ochrony roślinności wodnej i torfowiskowej śródleśnych bagienek. Na niewielkim areale znajduje się wiele małych oczek wodnych otoczonych torfowiskiem.
Rezerwat Szum
WięcejPołożony pomiędzy Góreckiem Starym a Góreckiem Kościelnym– utworzony w 1958r., chroni malowniczą dolinę rzeki Szum i znajdujące się tu liczne małe wodospady, zwane praczkami.
Rezerwat Zarośle
WięcejUtworzony w 1998r. o pow. 64,02 ha. Chroni cenne w większości naturalnego pochodzenia lasy bukowo-jodłowe (pojedyńcze okazy do 130 lat). Występuje tam wiele chronionych i rzadkich roślin jak: turówka leśna, widłak wroniec i jałowcowaty oraz bezzieleniowy storczyk.
Rezerwat św. Rocha
WięcejUtworzony w 1983r., o pow. 202,60 ha, chroni drzewostan bukowo-jodłowy. Występują tu pomnikowe okazy jodły liczące około 250 lat. W uroczysku kapliczka św. Rocha z 1935r. (pierwotna z XVII w.) i cudowne źródełko.
Rezerwat „Debry”
WięcejPołożony między Hutkami a Bondyrzem – utworzony został w 1983r. o pow. 179,31 ha, w celu ochrony starodrzewu bukowo-jodłowego z wieloma gatunkami roślin górskich w runie. Ciekawostką są liczne wąwozy w kształcie litery V. Zobaczyć tam możemy wiele gatunków roślin górskich m.in. wilczomlecz migdałolistny, narecznica górska, przetacznik górski, paprotnik kolczasty.
Roztoczański Park Narodowy
WięcejLeży na Roztoczu Środkowym. Obejmuje swoimi granicami najcenniejsze wartości przyrodnicze tego regionu. Utworzony został w 1974 roku. Jego powierzchnia wynosi ok. 8,5 tyś. ha, z czego lasy zajmują ok. 95%.