XVI Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu już za nami.

XVI Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu już za nami.

W dniach 29-30 lipca w Suścu odbył się XVI Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu, organizowany corocznie przez Wójta Gminy Susiec oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Patronat Honorowy Festiwalu został objęty przez Marszałka Województwa Lubelskiego – Sławomira Sosnowskiego oraz Starostę Powiatu Tomaszowskiego – Jana Kowalczyka. Patronat medialny: Radio Lublin, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia,  LGD „Roztocze Tomaszowskie”  i LOT Roztocze.

Konferensjerami Festiwalu byli: Anita Strumidło i Paweł Kowalczyk.

Festiwal rozpoczął się w sobotę. Na scenie odbyły się koncerty zespołów: NipperBoy,  Sonic,  DJ Focus, dyskotekę pod gwiazdami poprowadził DJ Siwy. Gwiazdą pierwszego dnia festiwalu był Zespół Nowator.

Drugi dzień festiwalu dostarczył publiczności niezapomnianych wrażeń.  Odbył się konkurs Piosenki o Roztoczu podczas, którego zaprezentowały się  3 kapele i 12 zespołów z Polski i 1 z Ukrainy. Wszystkim występom przysłuchiwało się  jury w osobach: Przewodniczący Andrzej Sar – Główny Instruktor ds. Dziedzictwa Kulturowego Lubelszczyzny, WOK w Lublinie; Agnieszka Kozyra – Dyrektor GOK w Bełżcu i Kornelia Niedbał– Młodszy Instruktor ds. Dziedzictwa Kulturowego Lubelszczyzny, WOK w Lublinie. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca: w kategorii zespoły: I miejsce – Narodowy Trojsty Muzyki – Mosty Wielkie, II miejsce – Zagórzanki z Łuszczacza, III miejsce - Czerwone Korale z Zawady; w kategorii kapel: I miejsce - Kapela Rzemyki z Józefowa, II miejsce – Kapela Bełżecka, III miejsce – Tomaszowska Kapela Podwórkowa. Uczestnicy przeglądu otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody pieniężne, ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Nadleśnictwo Józefów, Wójta Gminy Susiec, Gminny Ośrodek Kultury w Suścu.

Publiczność Festiwalu wysłuchała równiez koncertów w wykonaniu: Zespołu „Cvit Kulbaby” z Ukrainy, Zespołu Malibu z Hrubieszowa, dyskotekę pod gwiazdami poprowadził  z Dj. Sweet. W tym roku organizatorzy jako gwiazdę Festiwalu zaprosili Zespół Feel, a gwiazdą wieczoru był Zespół Power Play. Oba koncerty zgromadziły tłumy fanów i zapewniły doskonałą zabawę .

Festiwalowi towarzyszyły wystawy twórców ludowych i stoiska z regionalnymi przysmakami, które zaprezentowały: KGW Nad Szumami i KGW Sąsiadki Łuszczacz, Róża.

Jako organizatorzy pragniemy podziękować wszystkim, którzy wsparli nas finansowo i rzeczowo, a byli to:  Krzysztof Grabczuk – Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Lubelskie – Smakuj życie, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Lasy Państwowe Nadleśnictwa Józefów, Kazimierz Caryk Zakład Usług Wielobranżowych w Suścu, Wiesław Byra Usługi Transportowo-Sprzętowe w Suścu, Piotr Bujara Usługi Tartaczne, Wyrób i Sprzedaż Tarcicy w Suścu, Justyna i Adam  Bondyra Zakład Usługowo Produkcyjny Drewmet w Suścu, Władysław Bondyra Zakład Usługowo Produkcyjny Drewmet w Suścu, Daniel Naklicki Ośrodek Wczasowy Roztoczanka w Suścu, Lucyna i Bogdan Kozyra Pensjonat "Sosnowe Zacisze" w Suścu, Piotr Naklicki i Wojciech Naklicki - Firma Handlowo-Usługowo-Wytwórcza EUROCAMP w Suścu, Wiktor Hałasa Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego w Kunkach, Jan Bondyra Paary, Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lubelskim Oddział Susiec, Adam Gwizdała Firma Budowlana Praktibud z Tomaszowa Lubelskiego, Zbigniew Pogudz Delikatesy Centrum w Suścu, Zdzisław Jachym Hurtownia Chemiczna w Tomaszowie Lubelskim, Spółdzielnia Socjalna Arka w Suścu.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za bycie z nami.
Do zobaczenia za rok.

Galeria z I dnia fot. K Łagowski
Galeria z II dnia fot. P. Najda i K Łagowski

Wójt Gminy Susiec
Zbigniew Naklicki

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu
Joanna Kowalczuk