Kościół p.w. Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim - jest to jeden z najcenniejszych zabytków w kraju. Świątynia wzniesiona została w 1727r. w stylu barokowym z drzewa modrzewiowego.

Kościół p.w. Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim - jest to jeden z najcenniejszych zabytków w kraju. Świątynia wzniesiona została w 1727r. w stylu barokowym z drzewa modrzewiowego. Ufundowana została przez IV ordynata Michała Zdzisława Zamojskiego. Świątynia zbudowana na rzucie prostokąta stanowi zwartą bryłę obejmującą: trójnawowy i trójprzęsłowy korpus z trzema parami integralnie z nim 
związanych kaplic. Wewnątrz kościoła interesująca jest belka tęczowa, na której jest rzeźbiony krucyfiks oraz figury Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty.
W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem z połowy XVIII w., koronowany w 1994r. W dolnej części ołtarza umieszczone są relikwie patrona trynitarzy – św. Feliksa.
Tabernakulum jest w stylu rokokowym i pochodzi z połowy XVIII w. Na uwagę zasługuje również ambona z postaciami czterech ewangelistów, chrzcielnica z piaskowca i rokokowe stelle.